win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος poli δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.02.2011
    Περιοχή
    θρακη
    Αναρτ.
    34
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλημερα σε όλους,
    εγω διαφωνώ μαζί σου maximos75
    διότι όταν κατασκευάσει κάποιος επιπλέον η/χ από το ποσοστό που δικαιούται τότε αυτοί μετράνε στη δόμηση, επομένως έχουμε υπέρβαση δόμησης, όσον αφορά την αλλαγή χρήσης θεωρώ άστοχη την ερωτηση 2Β αφού ο η/χ εξυπηρετει την κύρια χρήση κλειστός ή ανοιχτός.
    Φυσικά υπάρχει η ερώτηση 14Γ που λέει τα αυτονόητα και η ερώτηση 6 Δ ' η οποία ήρθε για να μπερδέψει τα πράγματα και τη θεωρώ επίσης άστοχη.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΜ & ΜΜΜ
    Το Αβατάριο του μέλους maximos75
    Εγγραφή
    13.01.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    166
    Εύσημα

    έδωσε
    25
    έλαβε
    8
    Αρχεία

    Λήψεις
    58
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από poli Προβολή Ανάρτησης
    καλημερα σε όλους,
    εγω διαφωνώ μαζί σου maximos75
    διότι όταν κατασκευάσει κάποιος επιπλέον η/χ από το ποσοστό που δικαιούται τότε αυτοί μετράνε στη δόμηση, επομένως έχουμε υπέρβαση δόμησης, όσον αφορά την αλλαγή χρήσης θεωρώ άστοχη την ερωτηση 2Β αφού ο η/χ εξυπηρετει την κύρια χρήση κλειστός ή ανοιχτός.
    Φυσικά υπάρχει η ερώτηση 14Γ που λέει τα αυτονόητα και η ερώτηση 6 Δ ' η οποία ήρθε για να μπερδέψει τα πράγματα και τη θεωρώ επίσης άστοχη.
    Εγώ αναφέρθηκα όταν έχει κλείσει Η/Χ που έχει το προβλεπόμενο ποσοστό από τη άδεια. Όταν δεν έχει το προβλεπόμενο ποσοστό σαφώς έχω υπέρβαση δόμησης διότι προσμετρώνται τα επιπλέον τετραγωνικά. Εξού και η ερώτηση 14Γ την οποία ανέφερα.Η αλλαγή χρήσης συνίσταται υποθέτω στο γεγονός ότι είχες ένα Η/Χ που οι απόψεις διαφέρουν τι εξυπηρετεί τελικά και μετατρέπεται π.χ σε δωμάτιο δλδ χώρο αμιγώς κύριας χρήσης. Μάλλον γι'αυτό γίνεται ο διαχωρισμός μεταξύ των ερωτήσεων, εκτός εάν υποθέσουμε ότι επειδή η πλάκα του Η/Χ που προβλέπεται από την άδεια τη στιγμή που κλείνει και ο ανοικτός του χώρος αυτομάτως μπαίνει στη δόμηση, οπότε ΟΚ συμφωνώ μαζί σας. Σε αυτή τη περίπτωση η μία από τις 2 ερωτήσεις είναι λάθος. Εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας νομίζω. Δε ξέρω εάν συμφωνείτε μαζί μου συνάδελφοι.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη maximos75 : 15.11.2011 στις 11:07

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: ερώτηση για τιμή ζώνης εκτός σχεδίου, ερώτηση για ακίνητο με αυθαιρεσία μετά το 2011
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.05.2016, 13:17
  2. Ερώτηση για μεταπτυχιακές σπουδές
    Από το μέλος Er.Nikos στη θεματική κατηγορία Προπτυχιακά & Μεταπτυχιακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.03.2015, 12:07
  3. Ερώτηση για ευθύνη επιβλέποντα μηχανικού
    Από το μέλος castor_troy στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.01.2015, 17:57
  4. N.4014/11: Ερώτηση για παλιννοστούντες
    Από το μέλος basilistoro στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2013, 16:43

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •